alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

What actions should occur next, to support a team-based resuscitation attempt
What is the definition of System-1 Thinking? reactive thinking that relies heavily on situational cues, salient memories, and heuristic shortcuts to arrive quic
When the ionic compound NaBr dissolves in water, Br– ions are pulled into solution by the attraction between what two particles?
What is the mean of 3 8 10 19
Name the organs in the digestive system where there are stratified epithelia.
Find the inverse of the following function.
Dan is a car dealer. He earns 12% of the luxury vehicles sales. How much commission will he receive if he sells a car for $91,500?
Explain how chemotherapy aggravates the effects of leukemia.
Teresa: El vuelo desde Miami sale a las 23:55. Emily: Hay que estar en el aeropuerto una hora y media antes de la hora de la salida.Teresa: Tengo que estar en e
Rewrite the radical expression as an expression with rational exponents four square root X to the fifth