SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

What is the principal quantum number value for the highest energy electron in carbon (atomic number 6)?
where should you attempt to perform a pulse check in a child who is anywhere from one year of puberty
Add a descriptive word in each blank please help me
Who agitated the passage of the meline tariff of 1892 and why?
Which list shows the absolute values in order from least to greatest? Select each correct answer. |21.95| , |−22.02| , |−22.11| |−7.38| , |7.39| , |−7.41| |
Are normally triggered by ups and downs in the economy, higher or lower inflation rates, higher or lower interest rates, or important new strategic alliances.
2. What is one reason that the middle ages are sometimes referred to as the "dark ages"?
A used car has a value of $15,250 when it is purchased in 2012. The value of the car decreases at a rate of 7.5% per year. Write an exponential function that m
Where is the focal point in giotto's lamentation?
According to gordon allport, personality should be described in terms of: