herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Joe sold a total of 18 baked goods. Each cookie costs $1.25 and each brownie costs $2.50. Joe made $3 7.5 at the bake sale. How many cookies did joe sell?
Help me i need it and pls answer it properly I know you deserved the points thank you POINTS ON A FIGURE. Write CL if the following points on the figure are c
whats the square root of 27 and 75
BRAINLIEST + 20 POINTS!!! plz help Use the graph to answer the questions on this quiz. Over which of the following approximate interval(s) is the water level de
Find the GCF of the numbers using lists of factors. 1. 8,36. 2. 18,72. 3. 14, 28, 49​
Step 4: Measure Solubility in Room Temperature Water C % 30 www. 20 80 100 ml 60 40 10 20 С Temperature of the water to the nearest degree: °C. DONE
Plz help fast!!! Use Distributive Property to Solve for x 3 (x + 2) = 9
Why do you think the founders of the Constitution gave the power to declare war to the national government?
What country industrialized in the late 1800s and mimicked European powers with their military? A. Japan B. China C. Korea D. Mongolia
help im in k12 9th grade Factor x2+7x+10 Question 2 options: (x+1)(x+10) (x+3)(x+4) (x−2)(x−5) (x+2)(x+5)