winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Find the total dollar cost of 4y/3 eggs if they cost d dollars per person
Coffee and nicotine can be lethal in large doses. A. True B. False
The function f(x) is graphed on the coordinate plane. What is the function rule
Which led to the decline of the Aztec empire?
What is the meaning of life.
We've been waiting for only five minutes. Hace sólo cinco minutos que esperamos. Esperamos por sólo cinco minutos. Hace desde sólo cinco minutos que hemos estad
There are 24 kids in Hillary’s fourth grade class. 3/4 of the class is male. How many girls are there in Hillary’s class?
What's greater 1.04 or 1.0494
The original price of a jacket was $66.95 . Maria used a coupon for 20% off to buy the jacket , How much did she pay before Tax ?
Which of the following does Estonia, Latvia, Lithuania, and Poland all lack? A. industrial centers B. access to the Baltic Sea C. tourism D. an infrastructure