winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Why did anti-federalists opposed ratification of the united states constitution until they were assured that what would be added to the constitution?
The Catholic Church became the stabilizing force in Europe after the fall of rome. True or false?
Eating too much at one time is also know as?
What is a true statement about Barbara Kingsolver? A. Barbara Kingsolver is a native of New Mexico. B. Barbara Kingsolver's degree is in biology. C. Barbara
please help solve 5!3!/6! = ?
What is the smallest angle of rotation for a regular polygon is 18, how many sides does polygons have?
During periods of little or no rain, the water table may __________ because water use is greater than water recharge.
Which salt concentration served as the experimental control in lab
What will happens if you mix acetone and hydrogen peroxide?
A training field is formed by joining a rectangle and two semicircles, as shown below. the rectangle is 93m long and 64m wide. find the area of the training fie