johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What did the five spots of paint on the outside of the house reveal? A)The precautions the house took to defend itself B)The new paint colors Mrs. McClellan
You have 6 reindeer, Prancer, Rudy, Balthazar, Quentin, Jebediah, and Lancer, and you want to have 3 fly your sleigh. You always have your reindeer fly in a sin
case project 5-1 Network Integration ​
James received a 7% of $2,418=​
Which event most clearly contributes to the monster's hatred of humans?
Why would an engineer most likely use topography maps in his or her work? 1) to find an area used for camping 2) to define a political boundary line 3) to deter
3. When did Leo Szilard patent his idea of a nuclear chain reaction? A. 1954 B. 1943 C. 1945 D. 1934 pls answer due tmr
Frost wedging happens when__
Which empire did Francisco Pizarro defeat?
What type of clause is used in the following sentence : she lost the necklace that you gave her