daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What is cell? How does it work
can 10/12 be simplified
Which statement accurately evaluates Truman's policy of containment in Korea? (1 point)A) It prevented the expansion of communismB) It led to a major rollback o
What is the Equation of the line of symmetry for the parabola represented by the equation y= -2(x-7)^2+11 Enter your answer as The correct equation, like this x
What is the area of the figure? A figure can be broken into 2 rectangles. One rectangle has a base of 4 meters and height of 5.2 meters. The other rectangle has
Which is true about most members of the Senate? A) Most are lawyers. B) Most were born in foreign countries. C) Most are women. D) Most have limited
Please answer these simultaneous equations ASAP. Thank you (lots of points only for full answers)
Which inequality has no solution? Check all boxes that apply. #1) x>x #2)-3x<-3x #3)-4+x>-2+x #4)x-2
Which of the following correctly describes a best-fit line on a line graph?O A) a line connecting all the points on the graphOB) a straight line that makes a tr
I need help appreciate it