dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

in a free-market economy, a product which entails a positive externality will be
Use the table below to prepare notes about how successful, in hindsight, the post-Civil War period was in achieving goals of the Civil War. Remember that one of
Please help me with this question
What value of x makes this proportion true? 36/48 = x/24
Plz help! Brainliest if correct! Lots of points!
PLEASE HELP IVE BEEN ON THIS QUESTION FOR LIKE 30 MINUTES!!!
Which of the following are right triangles? Explain or show your reasoning
pls help me meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Try It! Class A was given a sunflower with a height of 8 centimeters that grows at a rate of 3 1/2 centimeters per week. Class B was given a sunflower with a he
The city of New Orleans is a site along the Mississippi River and is ______ as a major port for offshore petroleum production in the Gulf of Mexico? а) located