chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

A lion accelerates from rest at a rate of 4.2 m/s. How far has the lion gone after 4 seconds?
I feel so stupid, but I need helping figuring out this problem. I can’t remember how to do it. Can someone help me please
You are operating a pwc in an area where swimmers are in the water. when must you slow your pwc to "no wake speed" flashcards
In circle C, r = 32 units. What is the area of circle C?
How should information in resume bullets be written
____, as it relates to the internet, encompasses what information about individuals is available, how it is used, and by whom. a. security b. control c. filteri
if c(m)=0.50m+30 represents the cost of renting a car, how many miles were driven if the cost is $130?
I NEED HELP PLS ILL GIVE YOU 13 POINTS BUT HELP PLS
What to do after boil water advisory is lifted reddit?
The shortest side of a right triangle measures 7 m. the lengths of the other two sides are consecutive integers​ - the hypotenuse being the longer of the two. f