Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the value of x in the triangle?
please help me ty :)
A fruit basket is filled with 888 bananas, 333 oranges, 555 apples, and 666 kiwis.For every 3 kiwis, there are 4_
a sqare has an area of 16 units what is the side lenght of this area
Which is equivalent to 10(−225) ?
3. JH is the geometric mean of which two segments?​
Graph the inequality 2x + y > 4 and shade the correct solution set.
1. There are many places to put your money in order to grow your wealth. Identify two examples of interest-bearing options and two examples of investments. (8 p
What was one result of the War of 1812? European governments respected America. America needed more soldiers and ships. European governments wanted to help Amer
Could someone help me with improving my (word choice, grammar, etc...)? 1. Please reflect on the last 13 days of rehearsal. Other than the selections sung on th