sinaya2007 sinaya2007
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Enrico buy 3/8 pound of cheddar cheese and 4/8 pounds of Swiss cheese. How much cheese did Enrico buy in all?

Respuesta :

idkwhat1
idkwhat1 idkwhat1
  • 02-04-2018
Add the both fractions.
3/8 + 4/8= 7/8









Maybe it's right bc it seems simple
Answer Link
102108go
102108go 102108go
  • 27-09-2021

Answer: 7/8

hope this helps :}

Answer Link

Otras preguntas

!Identify the value of y and the length of each chord. HELP ASAP!
find the quotient 45a2-5a3/5a​
Please help I’m very confused I will mark brainliest
Which of the following was a crucial artery for transporting settlers west?
anyone? ill give brainliest​
HELP ASAP PLEASE!!! Explain why molecules of alkenes and alkynes must have at least two carbon atoms while alkanes may contain only one carbon atoms.
A and b have opposite directions, and they both have a magnitude of 7 what must be true about a and b
A 2-pound bag of broccoli costs $2.88. What is the price per ounce
Define the following terms. Be sure to write the definitions in your own words and use complete sentences, proper grammar, and spelling. Mean : Median: Mode: R
"Summer Shower"By Emily DickinsonA Drop fell on the Apple Tree - Another - on the Roof - A Half a Dozen kissed the Eaves - And made the Gables laugh - A few wen