hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

WHAT IF THE WEIGHT OF THE TARPON WAS 11 TIMES THE WEIGHT OF THE PERMIT FISH,AND THE TOTAL WEIGHT OF THE TWO FISH WAS 132 POUNDS?HOW MUCH WOULD EACH EACH FISH WE
why are the seasons  at higher latitudes different from seasons at latitudes near the equator
how many tens in five hundred million
What does "chaque semaine" mean in English?
toussaint L'Overtture led a revolt that eventually resulted in independence for what country
how many pairs of whole numbers have a sum of 40?
Round 125 458 to the nearest hundred thousand
what is the alphabetical order of these words: sloth slouch slither slime slimey
How do I solve 394 × n = 3.94
a 5 ft ladder is leaning against a 4 ft wall. how far must the bottom of the ladder be from the base of the wall so that the top of laddet rests at the top of w