jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

i need help with this and its due tomorrow, were learning about phrases, independent clause, and dependent clauses, check the instructions and answers in my att
How long tg does it take for the balls to reach the ground? use 10 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
True or False during interphase before meiosis begins genetic cells are duplicated
3.-Dibuja como crees que era el personaje del que menciona el texto. Español
What is the length of GF? LH is the mid set of the trapezoid
BRAINLY ANYONE I NEED YOUR HELP!!! k12
HELP PLEASE?????????
Which statement is true of both presidential and parliamentary systems of government.
Match each word in the column on the left to the tone it conveys in the column on the right
French HW :) 10 points I’ll give brainliest title