mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.
Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen
A school coach makes a journey of 320 km. How far is this in miles (5/8 km)? A. 200 miles B. 250 miles C. 300 miles D. 350 miles
Determine the independent and dependent quantities in each scenario include when possible part b: a grocery store sells pears by the pound. A costumer purchases
F(x)=-4x^3+15x^2-8x-3 b.) Determine the possible number of turning points of f(x). # of possible turning points:?
describe how water moves from the soil into xylem of root hairs ​
An angle measures  25° . What is the measure of its supplement? (b) An angle measures  30° . What is the measure of its complement?​
Which statement is correct? A. The opposite of the opposite of 2 is 2. B. The opposite of the opposite of 3 is . C. The opposite of the opposite of 1 is −
name the two organisations that help preserve our material heritage​?
What’s the next number