Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

What is the goal of a testimonial?
Assignment Active Graphing a Quadratic Function Which graph represents the function f(x) = (x-3)?? OT
Avery received $80 in cash for mowing lawns. She did the following with the $80. Put 20% of the $80 into a bank account. Spent 1/4 of the $80. Kept the rest of
Write a description of a Roman soldier and what contributed to his success. (include items, such as armor, as well as personal qualities of the soldier).
Bonita Realty Management Co. received a check for $30,000 on October 1, which represents a one year advance payment of rent on an office it rents to a client. U
NEED HELP ASAP! 10 points
what 2 numbers multiply to -4 and add to -8
How do I answer que te gusta hacker?
13 SELECT ALL of the following statements below that are true about lymphocytes. a. lymphocytes are red blood cells b. lymphocytes are involved in immune respon
It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?